Kompanzasyon Sistemi Takip ve Bakımı

Kompanzasyon Sistemi Takip ve Bakımı

Mevcut enerjinin kalitesini artırarak en ekonomik şekilde kullanıcıya ulaştırılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Elektrik enerjisinde; üretildiği santrallerden, tüketildiği yüke ulaşıncaya kadar çeşitli elektrik kayıpları meydana gelir. Bu kayıpları azaltıp en verimli şekilde elektrik enerjisinden yararlanmak için yapılan işlemlerden bir tanesi de kompanzasyon işlemidir.

Genellikle kompanzasyon şu şekilde tanımlanır: “İndüktif ve kapasitif etki neticesinde oluşan voltaj ve akım arasındaki faz kaymasını sıfıra yakın tutma işlemidir.”

9 Ocak 2007 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de “Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile Reaktif Güç sınırları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

SÖZLEŞME GÜCÜ

İNDÜKTİF

KAPASİTİF

30 KW ‘dan küçük

%33

%20

30 KW ‘danbüyük

%20

%15

Yukarıda belirtilen sınırlar aşıldığı taktirde elektrik almış olduğunuz kurum tarafından faturanıza ceza bedeli yansıtılmaktadır. Birçok işletme elektrik faturalarını incelerken dikkatsiz davranmakta ve boş yere ceza bedeli ödeyerek bunun farkında bile olmamaktadır. Bu gibi durumlar yaşamamak için düzenli olarak kompanzasyon sisteminizin kontrol edilerek günlük değerler kayıt altınla alınmalıdır.

Beta Elektrik olarak kompanzasyon sisteminizin değerlerini günlük olarak takip ediyor ve ceza riski oluşturan durumlarda bakım ekibimiz ile birlikte en kısa sürede cezaya sebep olan durumu tespit edip müdahalede bulunuyoruz. Bu sayede hem daha temiz bir enerji kullanıyor hem de gereksiz ceza bedellerinden kurtulmuş oluyorsunuz.