Kompanzasyon Sistemi Takip ve Bakımı

2023-11-23
Kompanzasyon Sistemi Takip ve Bakımı

İşletmelerde elektrik enerjisi tüketimi eğer sözleşme gücü 9 kW ve üzeri ise kompanzasyon sistemi kurulması zorunlu tutulmuştur. Kompanzasyon sistemi hali hazırda kullanmış olduğumuz enerjinin kalitesini arttırmakla kalmayıp ekonomik anlamda da bizlerin kayıp yaşamadan tüketim yapmasına olanak sağlamaktadır.

Kompanzasyon Nedir ?

İstenmeyen güçler olarak tanımlanan İndüktif ve Kapasitif güçler sistemimizdeki akım ve gerilim arasındaki faz farkının artmasına veya azalmasına yol açabilir. Kompanzasyon sistemi kurularak bu faz kaymasını sıfıra yakın tutmaya çalışırız. Bu sayede istenmeyen güçlerin tüketimimize etkisi en aza indirgenmiş olur.

Reaktif Güç sınırları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

SÖZLEŞME GÜCÜ İNDÜKTİF KAPASİTİF
30 KW ‘dan küçük %33 %20
30 KW ‘danbüyük %20 %15

Yukarıda belirtilen sınırlar aşıldığı taktirde elektrik almış olduğunuz kurum tarafından faturanıza ceza bedeli yansıtılmaktadır. Birçok işletme elektrik faturalarını incelerken dikkatsiz davranmakta ve boş yere ceza bedeli ödeyerek bunun farkında bile olmamaktadır. Bu gibi durumlar yaşamamak için düzenli olarak kompanzasyon sisteminizin kontrol edilerek günlük tüketim değerleri kayıt altınla alınmalıdır.

Beta Elektrik olarak kompanzasyon sisteminizin değerlerini günlük olarak takip ediyor ve ceza riski oluşturan durumlarda bakım ekibimiz ile birlikte en kısa sürede cezaya sebep olan durumu tespit edip müdahalede bulunuyoruz. Bu sayede hem daha temiz bir enerji kullanıyor hem de gereksiz ceza bedellerinden kurtulmuş oluyorsunuz.